پنجدری

پشتیبانی(09999917691)

انواع کابینت چوبی (عکس و کاتالوگ)

انواع کابینت چوبی

انواع کابینت چوبی (عکس و کاتالوگ)

انواع کابینت چوبی (عکس و کاتالوگ)

انواع کابینت چوبی موضوعی است که در این مقاله می خواهیم به آن بپردازیم و آن را به صورت جامع برای شما عزیزان توضیح بدهیم. کابینت های چوبی از آن جایی که به عنوان قدیمی ترین نوع کابینت شناخته می شوند جذابیت های بسیار زیادی دارد. امروزه کابینت های چوبی در نوع های مختلف بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. شاید با خود فکر کنید که همه کابینت ها از چوب ساخته می شوند و مورد استفاده قرار می گیرند ولی باید به شما عزیزان بگوییم که برخی از کابینت ها با ضایعات چوبی ساخته می شوند برای مثال می توانیم از ممبران، ام دی اف و… اشاره کنیم. کابینت چوبی امروزه از درخت های مختلفی تولید می شود که هر کدام دارای مزایا و معایب خود هستند. در ادامه همراه پنجدری باشید تا  همانطور که گفته شد به صورت کامل و جامع به انواع کابینت چوبی بپردازیم تا بفهمیم هر کدام از این نوع کابینت ها چگونه هستند و کدامشان در ایران بیشترین استفاده را دارند.

انواع کابینت چوبی

انواع کابینت های چوبی

خب همانطور که در مقدمه خوانده اید کابینت چوبی انواع مختلفی دارد که در زیر به انواع آن پرداخته اییم :

چوب درخت بلوط

چوب درخت بلوط

چوب درخت بلوط در دو نسخه و همچنین دوام بالا  عرضه می شود. چوب این درخت با دوام بالایی که دارد می تواند در برابر خراشیدگی مقاومت خوبی نشان دهد، این چوب یکی از پر طرفدار ترین متریال هایی است که در ایران برای کابینت چوبی استفاده می شود. چوب درخت بلوط در دو نسخه :

قرمز : این نسخه از چوب این درخت نسبت به سفید دوام کمتری دارد ولی به این معنا نیست که دوام بالایی نداشته باشد. چوب قرمز بلوط دارای هزینه های نسبتا پایین است و بیشتر در مکان های سنتی مورد استفاده قرار می گیرد.


بیشتر بدانید:کابینت چوبی جدید و مدرن

سفید : چوب سفید درخت بلوط نسبت به رنگ قرمز آن دوام بالاتری دارد. این نسخه نسبت به دیگری دارای خطوط نازک تر است که زیبایی آن را چند برابر می کند. این نوع چوب را می توانید در آشپزخانه های سنتی استفاده کنید و زیبایی را آشپزخانه خود را چند برابر کنید. بلوط سفید نسبت به بلوط قرمز کمیاب تر می باشد به همین دلیل قیمت بالا تری را نیز دارد.

چوب درخت بلوط در دسته چوب های سخت می باشند و از جمله چوب های سنگین به شمار می روند.

چوب درخت گردو

کابینت چوبی با چوب گردو

یکی از انواع کابینت چوبی که می توانیم به  آن اشاره کنیم  کابینت با چوب درخت بلوط می باشد. چوب درخت گردو رنگی مایل به قهوه ایی تیره دارد و همچنین دارای بافت های نازک می باشد. چوب درخت گردو از نظر وزنی در میان چوب های سبک قرار می گیرد البته باید بگوییم که این به این معنا نمی باشد که مقاومت بالایی ندارد، این چوب در کنار سبک بودن یکی از مقاوم ترین چوب ها می باشد. تمام نکاتی که گفته شد باعث می شود قیمتی بسیار بالا داشته باشد به صورتی که گران قیمت ترین چوب در میان بقیه چوب ها است. شما می توانید در هنگام استفاده از این چوب از رنگ های روشنی مثل طلایی نیز بهره ببرید تا زیبایی چند برابری را بسازید. این چوب در ایران بسیار پرطرفدار می باشد به این دلیل که زیبایی زیادی را به ارمقان می آورد.

چوب درخت راش

چوب درخت راش

چوب درخت راش یکی دیگر از متریال هایی می باشد که باعث می شود انواع کابینت چوبی به وجود بیاید. چوب درخت راش در رنگ کرم بسیار تیره ارائه می شود. چوب این درخت به دلیل داشتن بافت های بسیار زییا و از جهتی دیگر داشتن مقاومت نسبتا خوب در برابر حشرات در ایران بسیار پر استفاده می باشد. چوب درخت راش دارای ویژگی هایی مثل رنگ پذیری ، مقاومت در برابر قارچ ها و راحتی در برابر محلول های حفاظتی می باشد. چوب این درخت وزنی نسبتا سنگین دارد.


بیشتر بدانید:کابینت چوبی کلاسیک، سبکی خاص برای شما

چوب درخت ساج

چوب ساج

چوب درخت ساج در ایران بسیار طرفدار دارد. این چوب به این دلیل که روغن دارد در برابر آب و حشرات مقاومت خوبی دارد . می توانیم بگوییم که یکی از بهترین انواع کابینت چوبی مقاوم مورد استفاده در ایران می باشد. چوب درخت ساج رنگی قهوه ایی روشن دارد. از این چوب به دلالیلی که در بالا گفته شد در نواحی که رطوبت بالا است بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

چوب درخت افرا

کابینت چوبی افرا

چوب درخت افرا در ایران بسیار زیاد می باشد، این درخت دارای گونه های مختلف : پلت، شیردار، کیکم است که افرا پلت فراوانی بیشتری نسبت به دو گونه دیگر دارد. این چوب دارای رنگ کرم است و بسیار با دوام و مقاوم می باشد. چوب درخت افرا بیشتر در سبک های نئوکلاسیک و مدرن استفاده می شود البته می توان در سبک کلاسیک هم استفاده نمود ولی بیشتر در دو سبک دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. از ویژگی هایی که می توانیم برای این چوب اشاره کنیم عبارت است از : منبت کاری راحت ، داشتن رنگ خاص و.. .

چوب درخت فندق

کابینت با چوب درخت فندق

کابینت با چوب درخت فندق از انواع کابینت چوبی هایی می باشد که طرفداران زیادی دارد. این درخت بیشتر در اروپا پیدا می شود و به صورت واردات در ایران مورد استفاده قرار می گیرد. این درخت در دسته نیمه سخت است و دارای رنگ قهوه ایی رنگ می باشد.


بیشتر بدانید:درب کابینت چوبی

چوب درخت بالسا

یکی از نوع های کابینت چوبی

کابینت با چوب درخت بالسا از دیگر انواع کابینت چوبی مورد استفاده در ایران می باشد. چوب درخت بالسا سبک می باشد و با رنگ قهوه ایی روشن به بازار عرضه می شود. شما می توانید از کابینت بالسا در سبک کلاسیک استفاده نمایید به این دلیل که این کابینت به راحتی فرم دهی می شود.

چوب درخت توسکا

چوب درخت توسکا

چوب درخت توسکا را نیر می توانیم جز انواع چوب هایی که به برای کابینت استفاده می شود قرار بدهیم. این چوب در برابر رنگ همانند چوب راش می باشد و بسیار در برابر رنگ خوب عمل می کند و همچنین جز چوب های نیمه سخت قرار می گیرد. این چوب رنگی کرم و دارای رگه های مایل به قرمز رنگ است. چوب درخت توسکا بیشتر برای درب ها استفاده می شود.

چوب درخت سرخدار

از انواع کابینت چوبی

کابینت با چوب درخت سرخدار یکی دیگر از انواع کابینت چوبی می باشد. چوب سرخدار در دسته چوب های سخت و با دوام و مقاوم قرار می گیرد. به صورت کلی به این دلیل که چوب سرخدار خمیده است بیشتر در ساخت صندلی و جعبه های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد، اما می توان از این چوب برای ساخت کابینت استفاده نمود و هیچ مشکل خاصی هم برای آن به وجود نمی آِد. این چوب بیشتر در نواحی شمالی کشور مورد استفاده قرار می گیرد به این دلیل که در برابر رطوبت و حشرات مقاومت بسیار خوبی را دارد.

چوب درخت گیلاس

چوب گیلاس

از دیگر چوب ها برای انواع کابینت چوبی می تواینم به چوب درخت گیلاس اشاره کنیم. رنگ این چوب قهوه ایی می باشد و بسیار زیبا است. این نوع چوب به دلیل فراوانی در اروپا بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. چوب درخت گیلاس وزنی تقریبا سبک دارد و در دسته چوب های نرم قرار می گیرد.

چوب درخت ملچ

یکی از انواع کابینت چوبی درخت ملچ

از انواع کابینت چوبی می توانیم به کابینت با چوب درخت ملچ اشاره کنیم. چوب این درخت در رنگ قهوه ایی سوخته ارائه می شود و در کنار این رنگ دارای بافت های سبز است. این چوب بسیار در صنایع مبل سازی و قایق سازی و… مورد استفاده قرار می گیرد اما به این صورت نیست که فقط در این صنایع مورد استفاده قرار بگیرد شما عزیزان می توانید در آشپزخانه خود به عنوان کابینت از این چوب استفاده نمایید. یکی از ویژگی های منحصر به فرد این چوب ، این است که هنگامی که  آن به صورت از روکش استفاده می شود امکان بوک مچ شدن را دارد.

چوب درخت کاج

چوب درخت کاج

جوب درخت کاج (چوب روسی) از دیگر متریال هایی می باشد که انواع کابینت چوبی را به وجود می آورد. این درخت بیشتر در نواحی بسیار سرد سیبری یا مناطق اسکاندیناوی پیدا می شود، بهترین نوع چوب این درخت نیز برای کشور فنلاند می باشد. چوب این درخت به صورت تخته با رنگ های روشنی مثل سفید، صورتی و قرمز وارد ایران می شود. این چوب در دسته چوب های سبک قرار می گیرد و بیشتر در درب های خانه مورد استفاده قرار می گیرد. چوب این درخت در ایران به اسم روسی شناخته می شود و بسیار برای انجام مراحل مختلف نجاری مناسب می باشد. چوب این درخت بسیار در ایران کاربرد دارد و استفاده های زیادی از آن می شود.

مزایا و معایب انواع کابینت چوبی

کابینت های چوبی که در بالا گفته شد دارای مزایا و معایب مربوط به خود هستند ولی ما می خواهیم در ادامه به صورت خلاصه وار به شما عزیزان مزایا و معایب کابینت های چوبی را بگوییم :

مزایا

در همه سبک ها قابل استفاده هستند : کابینت های چوبی را می توان در سبک های مدرن، نئوکلاسیک و کلاسیک استفاده نمود. درست است که ما در بالا در قسمت انواع کابینت چوبی آن ها را جدا نموده اییم ولی هیچ محدودیتی در استفاده از این چوب ها نیست و شما عزیزان می توانید به سادگی برای همه سبک ها از آن ها استفاده نمایید.

طبیعی بودن چوب : همانطور که می دانید چوب یک ماده طبیعی است که از طبیعت به صورت مستقیم و بدون دستبرد بشر گرفته می شود. وقتی از چوب برای تولید کابینت آشپزخانه یا دیگر وسایل استفاده می نماییم یک ماده طبیعی را وارد خانه خود کرده اییم که این کار به صورت کلی باعث می شود روح انسان نزدیکی بیشتری با چیزی که از آن به  وجود آمده است پیدا کند.

رنگ پذیر بودن چوب : یکی ازمزایای چوب این می باشد که به راحتی می توان آن را رنگ کرد البته نه تنها یک بار بلکه آن را چند بار با استفاده از ابزار درست می توان رنگ نمود.

ترمیم پذیری : از انواع کابینت چوبی که می خواهید ، می توانید به راحتی استفاده کنید به این دلیل که خیالتان از ترمیم پذیری آن راحت است ، چوب به راحتی ترمیم می شود و دوباره می توان از آن استفاده نمود.

منبت کاری (ابزارزدن) : چوب را می توان به سادگی منبت کاری کرد و بر روی آن نقش و نگار کشید . یکی از دلایلی که از چوب در همه سبک ها استفاده می شود همین مزیت بسیار خوب آن می باشد.

چوب عایقی مناسب برای گرما و سرما : چوب در همه نوع در برابر گرما و سرما عایقی مناسب است و می توانیم بگوییم یکی از دلایل استفاده آن را در صنایع همین مزیت است.

نظافت ساده تر : کابینت های چوبی که ساخته می شود اگر به صورت درست نگهداری شود به خوبی تمیز می شود فقط کافی است کمی به پارچه آب بزنید و آن را بر روی کابینت خود بکشید.

یکی از انواع کابینت های چوبی

معیاب

هزینه بسیار بالای چوب : هزینه کابینت های چوبی بسیار بالا تر از دیگر نوع کابینت ها می باشد، درست است که هر کدام از چوب ها قیمت مختص به خود را دارند ولی همچنان چوب یک متریال بسیار گران قیمت در صنایع می باشد. برای مثال کابینت چوب گردو بیشترین قیمت را در میان دیگر چوب ها دارد.

مقاوم نبودن در برابر حشرات : چوب همواره با حشراتی مثل موریانه مقاومت خاصی ندارد و به راحتی آسیب می بیند درست است که به چوب یک سری مواد شیمیایی میزنند که آسیب پذیری آن کمتر شود ولی همچنان در برابر حشرات مقاومت ندارد.

مقاوم نبودن در برابر آتش : آتش از دیگر نقطه ضعف های چوب می باشد وقتی چوب در محیطی مثل آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرد باید به خوبی از آن نگهداری شود تا در برابر ظروف بسیار داغ قرار نگیرد.

مقاوم نبودن در برابر آب و رطوبت : چوب رطوبت و آب را به راحتی جذب می کند و وقتی که این اتفاق بیوفتد باد می کند و شکل اولیه خود را از دست می دهد.

محبوب ترین کابینت های چوبی در ایران

انواع کابینت چوبی در ایران مورد استفاده قرار می گیرد ولی اگر بخواهیم پر استفاده ترین یا همان محبوب ترین آن ها را جدا کنیم می توانیم به : توسکا، راش ، گردو ، سرخدار، روسی ، ملچ و بلوط اشاره کنیم. مواردی که گفته شد در ایران محبوب ترین ها هستند و اگر هم بخواهیم محبوب ترین را تایین کنیم باید به کابینت با چوب درخت گردو اشاره کنیم درست است که قیمت بسیار بالایی دارد ولی زیبایی بسیار زیادی را به آشپزخانه شما عزیزان می دهد.

محبوب ترین کابینت های چوبی در ایران

انواع چوب سخت و نرم

چوب ها به صورت کلی در صنایع به دو دسته سخت و نرم تقسیم می شوند. چوب های سخت ویژگی هایی از جمله : گران تر بودن در برابر چوب های نرم، مقاومت مناسب در برابر گرما، تیره رنگ بودن و وزن سنگین دارند ( راش ، بلوط ، گردو ) و چوب های نرم ویژگی هایی مانند : داشتن رنگ روشن، قیمت به نسبت پایین تر ،مقاومت کم در برابر گرما و وزن سبک دارند( سرخدار ،  افرا ).

عواملی که بر روی قیمت چوب تاثیر می گذارد

همانطور که در بالا در قسمت انواع کابینت چوبی خوانده اید چوب های بسیار متفاوتی وجود دارد که مورد استفاده قرار می گیرد، این چوب ها بسته به ویژگی های که دارند قیمت های متفاوتی دارند ولی اگر بخواهیم به صورت کلی دلیل تفاوت را بگوییم چوب های سخت قیمت بیشتری نسبت به جوب های نرم دارند یکی از دلایل آن ، این است که وقتی شما می خواهید بر روی چوب سخت ابزار بزنید ( همان منبت کاری ) زحمات بیشتری را باید بکشید.

نویسنده:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *