پنجدری

پشتیبانی(09999917691)

پنجدری

دکور کابینت

دکور کابینت

دکور کابینت

دکور کابینت

به طور قطع شما هم دکور کابینت را در آشپزخانه خیلی مهم می دانید؛ چرا که آشپزخانه قلب خانه به حساب می آید در این فضا نه تنها پخت و پز غذا، بلکه بخش زیادی از ارتباطات و تعاملات روزمره ی ما نیز شکل می گیرد و ما اوقات زیادی را در آشپزخانه می گذرانیم. حالا که از اهمیت این مکان گفتیم، بهتر می توانیم جایگاه دکور کابینت آشپزخانه را درک کنیم.  برای دانستن نکات لازم درباره ی این موضوع همراه پنجدری باشید تا در این مقاله هر آن چه که ضروری است را در اختیار شما عزیزان قرار بدهیم.

دکور کابینت چیست و به چه کار ما می آید؟!

دکور کابینت

به طور کلی و خلاصه، دکور کابینت به نحوه چینش این وسیله در فضای کلی آشپزخانه، سبک طراحی و هماهنگی آن با سبک کلی دکوراسیون خانه گفته می شود. از همین تعریف مختصر می توان فهمید که شما در اجرا یک دکوراسیون مناسب و زیبا خواهید توانست هم از زیبایی، هم از نظر استفاده بهینه از فضایی که در اختیار دارید و هم از جهت هزینه هایی که باید پرداخت کنید، بهترین گزینه را انتخاب و برای خود اجرا نمایید. اساسا اهمیت دکوربه دلیل چنین مواردی است.

ما انسان ها در ابتدا کابینت را برای جا دادن وسایل زیاد و مختلفی که داشتیم، ساختیم و در طول زمان شکل و نوع آن را به تناسب نیازهای خودمان تغییر دادیم. اما واضح است که این وسیله با همه ی مزایا و محاسنی که دارد اگر به درستی و در چینش صحیح استفاده نشود، نه تنها کمکی به ما نمی کند، بلکه خودش به مشکلی برای اشغال فضا و محیط تبدیل می شود. از آن گذشته از نظر زیبایی هم با منظره ای در هم ریخته و زشت روبرو خواهیم شد. بنابراین در کنار اهمیتی که طراحی دارد، رعایت نکاتی در اجرای آن نیز واجب است.

نکات مهم در دکور کابینت

دکور کابینت

در انجام دکور کابینت رعایت نکاتی ضروری است. در ادامه مهم ترین این موارد را بررسی می کنیم. به یاد داشته باشید که اگر در این کار  سهل انگاری کنید، علاوه بر اینکه آشفتگی محیط باعث آزردگی شما و باقی افراد می شود،  بلکه؛ ناچار خواهید شما خیلی زود دست به تغییرات بزنید که خودش بسیار زمان بر و دشوار است. مهم ترین نکاتی که باید رعایت کنید عبارتند از:

هماهنگی در سبک طراحی

دکور کابینت

وقتی قصد طراحی دکوراسیون را دارید، باید به سبک کابینت‌های خود دقت کنید. در اینجا همانطور که می دانید به طور معمول با سه سبک کلاسیک، مدرن و نئوکلاسیک مواجه می شود. بسته به طراحی کلیت خانه، یکی از این سبک ها انتخاب می شود؛ ولی اگر هنوز حتی کابینت هم ندارید، با توجه سلیقه و امکانات و محدودیت هایی که دارید، سبک مورد پسند خود انتخاب کنید و در نهایت طراحی مدنظرتان را اجرا کنید. این سبک ها علاوه بر سلیقه ی شخصی یا خانوادگی شما، به متراژ آشپزخانه ی شما هم مربوط است و در کنار باید بدانید چه میزان بودجه دارید و چه میزان قادر به هزینه در این زمینه هستید. با در نظر گرفتن این مسائل به سراغ  سبک های مختلف بروید و یکی از آن ها را انتخاب کنید.

برای آشپزخانه های بزرگ به سادگی می توان از سبک کلاسیک بهره گرفت و سازه ی کلاسیک را با چیدمانی در همین سبک کار کرد. برای فضاهای آپارتمانی و کوچک که طبیعتا آشپزخانه ی کوچکی هم دارند، بی چون و چرا به سمت سبک مدرن بروید و در نهایت اگر محیطی با متراژ بزرگ دارید و به هر دو سبک علاقه مندید، سبک نئوکلاسیک را با تلفیقی از مدرن و کلاسیک انتخاب کنید.

نکته ی ضرروی و مهمی که نباید از آن غافل شوید این است که کارهای کلاسیک در فضای کوچک قابلیت زیادی نخواهد داشت و به مرور حتی باعث دردسر شما هم می شود. در صورتی که کارهای مدرن در متراژ بالا هم زیبا هستند و چنین محدودیتی ندارند.

هماهنگ نبودن سبک طراحی در آشپزخانه با ساختار و دکوراسیون سازه ی شما منظره ای زشت ایجاد می کند و البته به میزان قابل توچهی هم از قابلیت و ها و کاربرد کابینت‌های شما کم می کند.

البته ناگفته نماند اگر مطبخ شما از باقی قسمت های خانه جدا بود و فاصله ی زیادی با آن داشت، می توانید سبک دکوراسیون خانه و آشپزخانه ی و خود را متفاوت از هم انتخاب کنید. ولی اگر چنین امکانی نداشتید، باید دکوراسیون همه ی قسمت ها را با هم هماهنگ کنید.

هیچوقت رنگ را فراموش نکنید

دکور کابینت

از سبک ها گفتیم و اینجا باید به تاثیر و نقش رنگ در هم اشاره کنیم. رنگ البته با اینکه یک بحث جداگانه به حساب می آید اما تا حد خیلی زیادی با سبک شما مرتبط است. مثلا رنگ های خنثی مثل سفید، خاکستری یا طوسی، قهوه ای، طلایی، کِرِم، سیاه و … با سبک دکور کلاسیک تناسب دارند و در مقابل رنگ هایی مثل آبی، سبز و … برای سبک مدرن بهترند. البته رنگ های خنثی در همه نوعی از سبک ها قابلیت اجرا دارند. رنگ در زیبایی طرح شما و نقش آن در روحیه و احوالتان بسیار بسیار موثر است. پس نسبت به آن بی توجه نباشید.

استفاده از آکسسوری و تزئینات مختلف

دکور کابینت

اگر در آشپزخانه ی خود از کابینت های بدون در و یا ویترینی استفاده می کنید، برای دکوراسیون آن ها می شود از وسایل و ظروفی داخل ویترین بهره برد و که در نوع خود در زیبایی طراحی شما اثر زیادی دارد. این ظروف و آکسسوری ها باید با سبک کلی دکوراسیون همخوانی داشته باشد. مثلا می توانید از ظروفی که به شکل لوازم و ظروف باستانی ساخته می شوند (مثل شیردال ها) در یک فضای کلاسیک استفاده کنید.

سخن آخر

در یک آشپزخانه خوب و زیبا، دکور کابینت نقش غیرقابل انکاری دارد و باید برای آن برنامه و طرحی مناسب داشت. چینش درست این وسیله علاوه بر زیبایی، باعث استفاده درست از فضا و البته کارایی هر چه بیشتر و بهتر کابینت های شما خواهد شد. در این مقاله، پنجدری نکاتی را در مورد این موضوع و راه هایی برای هرچه بهتر انجام دادن آن به شما پیشنهاد کرد تا با استفاده از آن ها بتوانید طرح خود را به بهترین شکل ممکن اجرا کنید.

نویسنده:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *