پنجدری

پشتیبانی(09999917691)

پنجدری

طراحی کابینت آشپزخانه کوچک

طراحی کابینت آشپزخانه کوچک

طراحی کابینت آشپزخانه کوچک

طراحی کابینت آشپزخانه کوچک

خیلی از ما آدم ها شاید مشکلی با زندگی در یک خانه ی کوچک نداشته باشیم و از این نظر طراحی کابینت آشپزخانه کوچک برای ما اهمیت زیادی نداشته باشد. حتی شاید به خانه های کوچک و به اصطلاح نقلی علاقه هم داشته باشیم، اما وقتی به آشپزخانه می رسیم و به اینکه باید کوهی از وسایل و مواد مختلف را در فضایی کوچک جای بدهیم، احتمالا اهمیت موضوع را بهتر درک خواهیم کرد. حالا سوال اساسی اینجاست که این کار چطور ممکن است؟! کابینت آشپزخانه  خود را چگونه طراحی کنیم که در کنار وسایلی مثل یخچال، اجاق گاز، لوازم و ظروف مربوط به مواد غذایی و… به سادگی و بدون آشفتگی و دردساز قرار بگیرد؟! همراه پنجدری باشید تا به این سوالات پاسخ بدهیم.

چرا طراحی کابینت آشپزخانه کوچک مهم است؟!

طراحی کابینت آشپزخانه کوچک

فضای اغلب خانه های امروزی باعث می شود که طراحی کابینت آشپزخانه کوچک به موضوعی مهم تبدیل بشود. آپارتمان هایی که در حال حاضر محل زندگی خیلی از ما شده است به دلیل متراژ غالبا پایینی دارد دیگر جایی برای داشتن اشپزخانه های بزرگ باقی نگذاشته است. از طرفی وسایل زیادی هم وجود دارد که نمی توان بدون آن ها زندگی کرد و باید در اینجا قرار بگیرند. پس ما نیازمندیم فکری به حال این موضوع بکنیم.

بهترین سبک برای طراحی کابینت اشپزخانه کوچک

بارها شنیده یا حتی شاید امتحان کرده اید که برای طراحی کابینت آشپزخانه کوچک؛ بهترین سبک موجود، سبک مدرن است. سبک مدرن با مختصات و ویژگی مثل سادگی و کاربردی بودن و حذف جزییات و ریزه کاری هایی که مخصوص مدل های کلاسیک است خود را به بهترین گزینه ی موجود برای فضاهای کوچک در دکوراسیون داخلی تبدیل کرده است. البته به غیر این مزایای سبک مدرن، باید دقت کنید که کمبود فضا یک نکته منفی به حساب می آید ئ شما حتی اگر به سبک مدرن علاقه ی چندانی نداشته باشید، ناچار به انتخاب هستید. چرا که سبک کلاسیک و حتی نئوکلاسیک در یک محیط بزرگ (متراژ 40 متر به بالا) قابلیت اجرا دارند. به هر صورت اگر یک طراحی مدرن مینیمال را در فضای خود اجرا کنید، به بهترین نتیجه ی ممکن دست خواهید یافت.

نکات اصلی در طراحی کابینت آشپزخانه کوچک

طراحی کابینت آشپزخانه کوچک

 

پیش از هر چیز لازم است نکاتی را که رعایت آن ها در طراحی کابینت آشپزخانه کوچک بسیار مهم است، بدانید تا به مشکل برنخورید. در این زمینه چند نکته راجع به رنگ، نور فضا، شکل و نوع سازه و… وجود دارد که با هم بررسی می کنیم.

چیدمان مناسب

اجرای این سازه در اشپزخانه های کوچک معمولا به دو شکل L  یا U شکل انجام می شود تا فضای کافی برای رفت و آمد و جایگیری وسایل دیگر فراهم شود.. البته این متراژ محل است که تعیین می کند از چه نوع چیدمانی استفاده کنید. نوع چیدمان دیگری وجود دارد که به شکل خطی و البته بیشتر مختص به آشپزخانه های بزرگ است

رنگ

طراحی کابینت آشپزخانه کوچک

در یک فضای کوچک برای داشتن طراحی ایده آلی که این کمبود فضا را تا حدود زیادی جبران کند، می توانید از رنگ های روشن و در جلوتر از همه از رنگ سفید نهایت استفاده را ببرید. البته فقط به این موضوع بسنده نکنید و در کنار آن محصولی را انتخاب نمایید که براق هستند و می توانند نور را به خوبی در فضا بازتاب دهند. در این صورت متوجه می شوید که ترکیب رنگ روشن و متریال براق چقدر در بزرگ تر دیده شدن آشپزخانه ی شما موثر است. از طرفی شما می توانید برای جلوگیره از خسته کننده شدن، از رنگ مکمل هم استفاده نمایید. ترکیب رنگ ها یک اتفاق مثبت برای شما و محیط تان خواهد بود.

در نهایت دقت کنید که شاید رنگ های تند و غیر خنثی در متراژ بالا عملکرد خوبی داشته باشد، اما در محیط کوچک اینطور نیست و بهتر است اصلا به طرف آن نروید.

استفاده ار قفسه ها برای لوازم مختلف

طراحی کابینت آشپزخانه کوچک

طبیعتا شما هم به این موضوع معترف هستید که چه حجم زیادی از وسایل و لوازم مختلف در یک آشپزخانه قرار می گیرند. برای جا دادن آن ها می شود روی کمک قفسه های متعدد هم حساب باز کرد. در این قفسه ها می توان ظروف غذاخوری، قاشق و چنگال  و چاقوها، ادویه جات، حبوبات، مواد شوینده و … را جای داد تا از رها و آشفته بودنشان در محیط جلوگیری کنیم. می شود بخشی از این قفسه ها را روی درب ها تعبیه و از آن استفاده کرد.

ارتفاع کابینت ها را تا سقف ادامه دهید

برای حداکثر استفاده از حداقل فضا به سازه ای نیاز دارید که تا سقف ادامه پیدا کنند. این یک راه حل ساده و البته دلنشین برای دکوراسیون  شما خواهد بود می توانید قسمت بالایی را که به سقف چسبیده است به حالت شلف طراحی کنید که علاوه بر کاربرد مورد نیازتان، از لحاظ زیباشناختی هم به هدف تان برسید.

درب های شیشه ای

طراحی کابینت آشپزخانه کوچک

با هر سبکی از دکوراسیون می توانید از درب های شیشه ای استفاده ی لازم را ببرید. اگر سازه ی شما تا سقف کشیده شده است، برای ایجاد جذابیت بصری و در امان ماندن از خستگی ناشی از یکنواختی دکور به درب های شیشه ای نیاز خواهید داشت. همچنین این امکان را دارید با توجه به سایر اجزای دکور خود از شیشه ی مات یا براق بهره بگیرید.

نور فضا را از یاد نبرید

طراحی کابینت آشپزخانه کوچک

اگر محیط شما از نور طبیعی خورشید بی بهره مانده است، به وسیله ی نور مصنوعی انواع لامپ آن را تا حدود زیادی می شود آن را جبران کرد. بدون نور دیگر هیچ مدل از طراحی دکوراسیون به نتیجه نمی رسد. برای بهره برداری از نور موجود، همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، از رنگ های روشن و براق استفاده کنید.

سخن آخر

امروزه به علت دلایل مختلفی طراحی کابینت آشپزخانه کوچک بسیار بسیار ضرروی به نظر می رسد. متراز پایین خانه ها و به تبع آن آشپزخانه ها باعث این اتفاق شده است. راه های مختلف و البته بسیار کاربردی وجود دارد که به وسیله ی آن می توان بر محدودیت .و کمبود فضا غلبه کرد. در این مقاله از پنجدری سعی شد تا به این موضوعات پرداخته شود و بهترین و کاربردی ترین راهنمایی را به شما عزیران ارائه دهیم.

 

نویسنده:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *