پنجدری

پشتیبانی(09999917691)

پنجدری

دکوراسیون سرویس بهداشتی

اگرچه می‌توان دکوراسیون سرویس بهداشتی (شامل دستشویی وحمام) را یکی از مهجورترین قسمت‌ها در طراحی دکوراسیون داخلی منازل و دیگر ساختمان‌ها دانست، اما به علت اهمیتی که نظافت و پاکیزگی در یک ساختمان به ویژه خانه دارد حتی با وجود اینکه عمر دکوراسیون سرویس بهداشتی به همین چند سال اخیر محدود می‌شود، امروزه یکی دیگر  از نقاط مهم در طراحی دکور یک ساختمان به حساب می‌آید. در کنار اهمیت به بهداشت، القای حس آرامش هم از جمله مواردی است که نقش این نوع از دکوراسیون داخلی را پررنگ‌تر می‌کند. با پنجدری همراه شوید تا مطالب جالبی در مورد این دکوراسیون در اختیار شما بگذاریم.

نکاتی که در طراحی دکوراسیون سرویس بهداشتی باید به آن توجه کرد

. مثل طراحی دکوراسیون برای هر محیطی از خانه، در دکوراسیون سرویس بهداشتی هم توجه به متراژی که در اختیار داریم اهمیت زیادی دارد. در محیط‌هایی با مساحت کم، محدودیت بیشتری برای انتخاب و چیدمان لوازم وجود دارد که این مسئله در مساحت‌های بزرگ نیست.

. استفاده از آینه هم نکته‌ی بعدی است. به طور سنتی در سرویس‌های بهداشتی آینه وجود دارد. اما در طراحی دکوراسیون این قسمت، به کارگیری آینه باعث القای حس بهتر و دو برابر نشان دادن فضای ما می‌شود.

. نورپردازی در دکوراسیون سرویس بهداشتی نقشی حیاتی دارد. نور کافی باید به گونه‌ای باشد که بتوانیم در آینه پوست و موی خود را به خوبی مشاهده کنیم. نورپردازی ما باید بدون ایجاد سایه (در قسمتی که آینه نصب شده) باشد تا برای ما مشکلی ایجاد نشود. به غیر نور طبیعی که از طریق وجود نورگیری مناسب تامین می‌شود، باید لامپ‌ها را هم به درستی انتخاب کرد.

.  انتخاب رنگ و نوع  متریالی که برای سقف و دیوار حمام یا دستشویی استفاده می‌شود، باید مورد توجه قرار بگیرد. برای سرویس‌های بهداشتی که متراژ کمی دارند، باید از رنگ‌های روشن بهره برد تا فضا را بزرگ‌تر نشان دهند. به علاوه باید به این نکته هم توجه داشته باشیم که به علت کاربری سرویس بهداشتی (منظورمان اینجا توالت است) و لزوم نظافت و بهداشت آن رنگ روشن انتخاب عاقلانه‌تری محسوب می‌شود. به طور کلی در انتخاب رنگ برای دکوراسیون سرویس بهداشتی دقت زیادی به خرج دهید. چرا که تغییر آن بسیار هزینه‌بر خواهد بود.

. درب هم در دکوراسیون سرویس بهداشتی نقش خاص خود را دارد. طبیعی است که درب این قسمت از خانه به علت تماس بیشتر با آب بایستی مقاومت بالایی در برابر آن داشته باشد. در مورد توالت به طور خاص، درب باید از دیگر قسمت‌های خانه جدا و با درب ورودی ارتباط مستقیمی داشته باشد. همچنین  درب یک سرویس بهداشتی باید عایق صدا هم باشد.

حرف حساب: توجه داشته باشید با هر نوع طراحی و هر میزان هزینه اگر سرویس بهداشتی بوی مطبوعی نداشته باشد، عملا دکوراسیون ما به چشم نمی‌آید.

 سبک‌های طراحی در دکوراسیون سرویس بهداشتی

انتخاب اینکه چه سبکی از طراحی در دکوراسیون سرویس بهداشتی ما به کار گرفته شود، بستگی به سلیقه و البته سبک کلی طراحی ساختمان ما دارد. در اینجا به سه سبک مهم اشاره می‌کنیم:

سرویس بهداشتی مدرن

معمولا سبک مدرن با استفاده از آینه‌ی بزرگ شناخته می‌شود. در این سبک با اشکال هندسی ساده و البته نقش پررنگ نورپردازی مواجهیم. وجود آینه‌ی بزرگ می‌تواند به کاهش هزینه هم کمک موثری کند. چرا که نیازی به مصالح تزیینی گران‌قیمت در قسمتی که آینه نصب شده است، نخواهیم داشت.

سرویس بهداشتی کلاسیک

سبک سرویس بهداشتی کلاسیک نیز با ترکیب دو رنگ تیره و روشن شناخته شده است. ترکیب این رنگ‌ها اغلب در روشویی، آینه‌ و کاشی‌ها دیده می‌شود. رنگ‌هایی مانند سفید و طلایی در سبک سرویس بهداشتی کلاسیک بسیار پرطرفدار است. به علت خصوصیت اشرافی و تجملاتی بودن سبک کلاسیک به این نوع از دکوراسیون سرویس بهداشتی سبک لوکس یا لاکچری هم می‌گویند.

سرویس بهداشتی مینیمالیستی

ساده‌ترین و جمع و جورترین سبک دکوراسیون سرویس بهداشتی، متعلق به سبک مینیمالیستی است. استفاده از شمع و عنصر گیاه ویژگی اصلی این سبک می‌باشد.

البته با همه‌ی این سبک‌ها که امروزه در سراسر جهان استفاده می‌شوند، هر منطقه‌ی جغرافیایی هم دارای سبک خاص خود است. به عنوان مثال در طراحی دکوراسیون سرویس بهداشتی ایرانی، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها داشتن توالت شرقی است که این خصوصیت به دنبال خود مسائل دیگری را به وجود می‌آورد. همچنین کاربری سرویس‌های بهداشتی هم در سبک و سیاق طراحی آن به شدت موثر است. مثلا طراحی سرویس بهداشتی یک خانه‌ی کوچک شهری برای خانواده‌ای 2 یا 3 نفره با یک سرویس بهداشتی عمومی در یک ساختمان تجاری یا بیمارستان و یا سینما کاملا متفاوت و دارای ویژگی‌های مختلفی است.

اشتباهاتی در دکوراسیون سرویس بهداشتی نباید انجام بدهیم!

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که متاسفانه در اکثر خانه های ایرانی نیز شاهد آن هستیم، نبود هیچ‌گونه پنجره و در نتیجه ورود نور طبیعی به داخل سرویس بهداشتی است (قبلا گفتیم که نور طبیعی چه اثری در محیط سرویس بهداشتی دارد). ادر طراحی دکوراسیون سرویس بهداشتی و یا بازسازی آن حتما پنجره‌ای رو به بیرون در نظر بگیرید. اگر به هیچ طریقی ممکن نیست پنجره‌ای در حمام ایجاد کنید، ایجاد یک هواکش یا دریچه کوچک سقفی که اجازه ورود نور به داخل اتاق را بدهد، می‌تواند کمی از مشکل را حل کند.

اشتباه دوم قرار دادن مکان سرویس بهداشتی روبروی دید اتاق‌های عمومی خانه مثل اتاق نشیمن، پذیرایی و یا آشپزخانه است. تا جایی که امکان دارد، سعی کنید در طراحی نقشه سرویس بهداشتی و حمام، از اتاق های عمومی خانه دور بمانید. برای اینکه بدانید چنین اشتباهی چه اثر بدی در کلیت ساختمان شما می‌گذارد، کافی است تصور کنید مهمان یا یکی از اعضای خانواده در اتاق نشیمن در حال نوشیدن و یا سرو غذاست، که ناگهان با باز شدن درب، دیدش به توالت می افتد. یا مثلا فرض کنید که شما در حمام هستید و مهمان وارد خانه‌ی شما می‌شود! مسلما در چنین شرایطی خروج از حمام بدون اینکه در دید مهمان باشیم، از ساخت بمب اتم هم دشوارتر خواهد بود.

وسایلی که سرویس بهداشتی شما را زیبا تر می کند؟

موارد متفاوتی وجود دارد که با استفاده از آن ها می توانید سرویس بهداستی خود را زیباتر کنید که شمل موارد زیر می باشد؟

1-استفاده از جا مایع دستشویی

جا مایعی درست است در نگاه اول وسیله می باشد که نیاز اساسی به آن داشته باشیم اما یکی از ارکانی می باشد که می توانیم برای زیبا سازی از آن استفاده کنیم.در بیشتر سرویس ها از خود محصول خریداری شده استفاده می شود.اما در در صورتی که بخواهیم از قوانین طراحی دکوراسیون سرویش بهداشتی را رعایت کنیم می بایست جا مایعی بکار ببریم که با بخشی از دکور ما همخانی داشته باشد.

2- جای حوله دست

یکی دیگر از باید های سرویس بهداشتی  داشتن جای حوله می باشد که در این بخش هم می باسیت با توجه به طراحی دکوراسیون انتخاب درستی داشته باشیم.از مهم ترین نکات می توان به جای قرار گیری و انتخاب رنگ مناسب برای حوله می باشد.

3- استفاده از پادری مناسب

استفاده از پادری با رنگ مناسب می تواند جلوه خاص و زیبایی به سرویس شما بدهد .البته استفاده از یک ست رنگی مناسب می تواند کمک شایان برای شما باشد.

به صورت کلی موارد بالا می تواند کمک بسیار زیادی به ما بکند که سرویس خود را اندکی از حالت معمولی جدا کنیم و محیط لذت بخشی برای خودمان بسازیم

ترندهای دکوراسیون سرویس بهداشتی در سال 2022

سرویس های بهداشتی اجزای مختلف و متفاوتی که بتوانیم به آن چیزی اضافه یا کم بکنیم.پس بهترین حالت بهبود بخشیدن و زیبا کردن قسمت های موجود می باشد.درترند های سرویس بهداشتی می توان به جدا سازی آیینه نوپردازی شده با قسمت کنسول،استفاده از سنگ طبیعی یا سرامیک های بوک مچ اشاره کرده.نکته دیگر که می تواند زیبایی چندین برابر کند استفاده از یک نورپردازی مناسب می باشد.

چرا کمد و روشویی را نباید با کف سرویس بهداشتی برخود داشته باشد؟

عموما متریال های که در دکوراسیون سرویس بهداشتی بکار می رود ضد آب می باشد.به عنوان مثال برای کابینت و کمدی های روشویی از پی وی سی استفاده می شود.پی وی سی به صورت مامل در مقابل آب مقاوم می باشند اما یراق های که استفاده می شود به دلیل فلزی بودن جنس دچار آسیب دیدگی می شوند.پس بهترین گزینه عدم اتصال کمدی ها به زمین می باشد.

البته این موضوع در زیبایی سرویس بهداشتی شما کمک بسیار می کند.

نور پردازی پشت آینه سرویس بهداشتی

بکار بودن نور های ال یی دی و اس ام دی در پشت آینه زیبایی سرویس بهداشتی شما را چند برابر می کند .فک کنم با وجود شبکه های اجتمای همگی از رینگ لایت یا همان نور گرد استفاده با اینکه دیده ایم.نور مخفی پشت آینه نیز علاوه بر زیبایی محیط سبب می شود شما تسلط بیشتری بر صورت خود داشته باشید.

انواع سنگ روشویی در سرویس بهداشتی

همانطور که می دانید یکی از مهم ترین قسمت دکوراسیون سرویس بهداشتی روشویی می باشد.در تولید این قسمت از متریال های مختلفی مانند سرامیک پرسلان،کوارتز و سنگ طبیعی گرانیت استفاده می شود.که هر کدام را می توانید طبق دکوراسیون کلی که دارید انتخاب کنید.

اگر بخواهیم از دیدگاه مشتریال نگاه کنیم میشه گفت سنگ طبیعی و سرامیک پرسلان جز پر طرفدارترین متریال ها می باشد.که تنوع رنگی بسیاری دارند.البته کوارتز متریال بسیار مناسبی می باشد اما از نظر طرح و رنگ اندکی محدودتر می باشد.

از چه سنگ روشویی استفاده نکنیم؟

عموم مردم بیشتر از متریال در قسمت بالا گفته شده استفاده می کنند.اما افرادی هستند از متریال های مانند کورین،مارمونایت و یا سنگ طبیعی مرمریت استفاده می کند.بکار بردن متریال های گفته شده به صورت کامل اشتباه می باشد دلیل این موضوع هم جذب لک و رد آب بروی آن ها می باشد.

استفاده از چوب ترمو برای دیوار های سرویس بهداشتی

چوب ترمو به علت دوام در برابر رطوبت قابل استفاده در سرویس بهداشتی می باشد.البته مهم ترین بخش چوب ترمو داشتن رنگ گرم و طرح چوب می باشد.این دو عامل می تواند کمک بسیار زیادی به طراحی سرویس بهداشتی انجام دهد.

بکار بردن آینه هوشمند در سرویس بهداشتی

یکی دیگر از انتخاب های که سبب متفاوت شدن سرویس بهداشتی با دیگر سرویس ها می شود استفاده از آینه های هوشمند می باشدواین آینه میتواند در زمان روشن شدن طیف های رنگی مختلفی به شما بدهند که زیبایی کار شما را چندین برابر بکند.در انتخاب این بخش نیز می تواند هم به صورت سلیقه ای و هم طبق دکوراسیون خود انتخاب کنید.

 وجود گیاهان در فضای حمام و سرویس بهداشتی موثر است؟

بکار بردن گیاه و رنگ سبز آن می تواند زیبایی سرویس بهداشتی شما چند برابر بکند.استفاده از گیاه های طبیعی سبب افزایش انرژی و حس خوب در دکوراسیون سرویس بهداشی شما می شود.

 دسته‌بندی دکوراسیون سرویس بهداشتی

در طراحی سرویس‌های بهداشتی نکته اصلی این است که این مکان برای چه ساختمانی و با چه میزان از کاربری استفاده می‌شود؟! آیا سرویس بهداشتی برای یک خانه است یا برای یک ساختمان عمومی مثل بیمارستان، سینما و….؟! همچنین باید توجه داشت که طراحی کلی ساختمان از چه سبکی بهره می‌یرد؟! آیا ما با ساختمانی سنتی و ایرانی  مواجهیم یا یک ساختمان مدرن داریم؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *