پنجدری

پشتیبانی(09999917691)

پنجدری

کابینت چوبی

کابینت چوبی قدیمی ترین نوع کابینت است که در دنیا استفاده شده است. کابینت چوبی در گذشته در خانه های بزرگ استفاده می شد تا زیبایی های خود را نشان بدهد. این شکل از کابینت به صورت تمام چوب امروزه استفاده نمی شود به این خاطر که در گذشته با قطع بی رویه و کم شدن درختان به محیط زیست آسیب های زیادی رسید و به جای آن امروزه از فرآورده های مصنوعی شبیه به چوب که به ام دی اف و نئوپان معروف هستند استفاده می نماییم. امروزه کابینت چوبی بسته به مشتری به دو شکل ساخته می شود اولین شکل به صورت تمام چوب و دومین شکل به این صورت است که تاج ها ، درب ها و هر آن چیزی که چشم بیایید از چوب ساخته می شود و بدنه اصلی را با ام دی اف درجه یک می سازند. این کابینت آشپزخانه در سبک کلاسیک است به این خاطر که دارای منبت کاری و تاج های بسیار زیبا می باشد. در ادامه همراه پنجدری باشید تا در مورد کابینت چوبی توضیحاتی کامل به شما عزیران بدهیم.

برای ساخت کابینت چوبی از چه متریالی استفاده می نماید؟

برای ساخت کابینت چوبی امروزه از متریال های مختلفی استفاده می شود. این متریال ها عبارتند از : چوب گردو ، چوب بلوط و چوب راش ملچ و… که در ادامه چند تا از این متریال ها را برای شما عزیزان توضیح خواهیم داد.

چوب گردو

چوب گردو گران ترین نوع در بین بقیه متریال ها می باشد. این متریال به همین دلیل یعنی گران بودن بسیار کم استفاده می شود و در میان طراحان نیز زیاد مورد استقبال قرار نمی گیرد. چوب گردو دارای مقاومت بسیار بالایی در میان دیگر متریال های این کابینت می باشد. یکی دیگر از ویژگی هایی که این چوب دارد طول عمر می باشد این چوب دارای طول عمری بالا می باشد. از جمله ویژگی هایی که این چوب دارد : بوی بسیار خوب، شکل پذیری، ابزار خوری و طرحی بسیار زیبا می باشد.

چوب بلوط

چوب بلوط نسبت به چوب گردو قیمتی ارزان تر دارد. این چوب از استحکام بالایی برخوردار است و در میان دیگر متریال ها طرفداران بیشتری دارد. چوب بلوط در میان طراحان دکوراسیون نیز پر طرفدار می باشد به این خاطر که رنگ های مختلفی را نیز دارد. از ویژگی های این چوب می توانیم به : طرحی زیبا، رنگ پذیری و شکل پذیری اشاره کنیم.

چوب راش

چوب راش در واقع ارزان ترین چوب نسبت به دیگر متریال ها می باشد. این چوب به دلیل مقرون به صرفه بودن نسبت به دیگر کابینت های چوبی در میان طراحان همانند چوب بلوط طرفداران زیادی دارد و بسیار استفاده می شود. بهترین نوع این چوب را می توانیم در کشور های آلمان و اروپایی پیدا نمود. چوب راش ایرانی نیز دارای کیفیت نسبتا خوبی است ولی دارای بافت یکنواخت می باشد. مقرون به صرفه بودن، رنگی قرمز و طرحی زیبا و… از جمله ویژگی هایی است که این نوع از چوب دارا می باشد.

مزایا و معایب کابینت چوبی

مزایا :

 1. چوب به این خاطر که از طبیعت گرفته می شود به دور از مواد شیمیایی می باشد و حس خوبی را به خانه می آورد.
 2. شیک ترین کابینتی است که می توانید آن را در آشپزخانه خود داشته باشید.
 3. دارای طول عمری بالا و مقاومت خوب است.
 4. چوب خاصیت این را دارد که عایقی برای صدا تولید شده در خانه باشد.
 5. می توانید بر روی درب آن به صورت دل بخواهی حکاکی کنید.
 6. طرح چوب نمی تواند با یک کابینت دیگر یکی باشد یعنی در طرح روی خود کابینت تنوع زیادی را می توانید ببینید.

معایب :

 1. دارای رنگ های متنوع نیست.
 2. این کابینت ها در برابر رطوبت بسیار خوب عمل می کند اما با گذشت چند سال باد می کند و تغییر شکل می دهد.
 3. در هنگام انتخاب چوب باید دقت داشته باشید به این خاطر که ممکن است در کشور ما آن چوب به مقدار نیاز شما نباشد یا سخت پیدا بشود.
 4. در برابر اشیا تیز مثل چاقو مقاومتی ندارد و به سرعت آسیب می‌بیند.
 5. در هنگامی که از رنگ استفاده می شود ممکن است دچار مشکلاتی مانند: لب پر شدن و کدر شدن شود. البته این مشکلات در مواقعی پیش می آید که از رنگ های بد یا نامرغوب استفاده شود.
 6. قیمت بسیار بالا در مقابل دیگر کابینت های موجود در بازار

چه نکاتی بر روی قیمت کابینت چوبی تأثیر می گذارد؟

قیمت کابینت چوبی می تواند متغیر باشد با نکاتی که هنگام خرید برای خود می خواهید این نکات را ادامه برای شما باز گو می کنیم :

 1. جنس رنگ روکش شده
 2. نوع یراق
 3. جنس چوبی که استفاده می شود
 4. سبکی که ساخته می شود

جنس رنگ روکش شده

بر روی این نوع کابینت از یک سری رنگ ها استفاده می کنند تا در برابر خط و خش مقاومت پیدا کنند چون اگر معایب های کابینت چوبی را خوانده باشید می دانید که یکی از آن ها آسیب پذیری این کابینت در برابر اشیای تیز بود. کیفیت این روکش رنگ بسیار مهم است و به همین خاطر در قیمت این کابینت تأثیر می گذارد، هر چه کیفیت بالا تر قیمت نیز بالا تر.

نوع یراق

یراق در همه کابینت ها باعث می شود که قیمتی بالاتر یا پایین تر داشته باشد مثلا دستگیره ها، لولاهای در و… در قیمت بسیار تأثیر گذار هستند. هر چه یراق آلات کیفیت بالاتری داشته باشند به همان نسبت نیز قیمت بالاتری دارند.

جنس چوبی که استفاده می شود

جنس چوب مهم ترین و تأثیر گذار ترین نکته بر روی قیمت این کابینت می باشد. چوبی که در کابینت استفاده می شود هر چه بهتر باشد مثل چوب گردو قیمت بالاتری دارد دقیقه  آن چیزی که در بالا توضیح داده ایم. حتماً در انتخاب چوب دقت کنید و همه آن چیزی را که می خواهید باید در آن کابینت مورد نظرتان داشته باشید.

سبکی که ساخته می شود

در این جا منظورمان سبک که ساخته می شود همان سه سبک است که عبارتند از : کلاسیک ، مدرن ، نئوکلاسیک. هر کدام از این سبک ها قیمتی متفاوت از دیگری دارد برای مثال کابینت کلاسیک چوبی گران ترین نوع کابینت می باشد به این دلیل که از منبت کاری و نقش و نگار های بسیار زیادی بر روی درب ها استفاده می شود.

تفاوت کابینت چوبی و کابینت روکش چوب

این دو کابینت بیشتر در سبک کلاسیک استفاده می شوند به این خاطر که دارای طرح های مختلف از نظر منبت کاری تولید می شوند. کابینت چوبی بر روی درب خود دارای منبت کاری است و خود درب بعد از ابزار خوری بر روی برنه نصب می شود اما کابینت روکش چوب به این خاطر که از مغزی ام دی اف استفاده می نماید منبت کاری و ابزار خوری بر روی ام دی اف اجرا می شود و بعد از آن روکش طرح چوب بر روی آن کشیده و بعد از این مراحل بر روی بدنه نصب می شود. پس فهمیدیم که تفاوت این دو به این شکل می باشد : کابینتی که چوبی است به صورت کامل از چوب ساخته و کابینتی که روکش چوب دارد یک ام دی اف است که بر روی آن روکش کشیده می شود.

در کابینت چوبی از چه صفحه کابینتی استفاده می شود؟

به شکل کلی بیشتر صفحه کابینت هایی بر روی کابینت چوبی استفاده می شود که ابزار خوری بالایی داشته باشد. این صفحات عبارتند از: کورین ، کوارتز و سنگ های طبیعی. ما در مجموعه خود به شما کوارتز را پیشنهاد می دهیم چون دارای زیبایی چشم گیر و مقاومت بسیار خوب است البته لازم به ذکر است که مزیت های دیگری نیز دارد. اگر شما دوست دارید هزینه بیشتری را پرداخت کنید و کل آشپزخانه را محصولی از طبیعت بسازید صفحه کابینت سنگ طبیعی را به شما پیشنهاد می دهیم که دارای مزیت های بسیار خوبی است.

 کابینت چوبی چگونه تولید می شود؟

این کابینت همان‌طور که می دانید از چوب درختان تولید و ساخته می شود. در مقدمه توضیحاتی در مورد این که کابینت های چوبی به دو شکل ساخته می شوند داده ایم و اینجا می خواهیم آن را کامل تر نماییم. خب به شکل کلی و آن چیزی که امروزه می بینیم از ام دی اف به عنوان بدنه استفاده می کنیم و برای آن چیز هایی که در دید است از چوب طبیعی استفاده می نماییم البته این نکته را هم باید بگوییم که بسته به نظر شما دارد که از ام دی اف به عنوان بدنه استفاده نماییم به این خاطر که استفاده از ام دی اف در بدنه قیمت را به صورت چشم گیری کاهش می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *