پنجدری

پشتیبانی(09999917691)

پنجدری

دکوراسیون اتاق پذیرایی

یکی از مشهورترین ویژگی‌های ایرانیان را می‌شود مهمان‌نوازی و علاقه‌ی زیاد آن‌ها به دورهمی و مهمانی دانست. به همین علت هم همیشه فضا، مکان و لوازمی که بتوان در آن و با آن از مهمان‌ها پذیرایی کرد، از مهم‌ترین دغدغه‌های افراد به شمار می‌آید. در واقع دکوراسیون پذیرایی سومین قسمت مهم در کنار دکوراسیون آشپزخانه و دکوراسیون اتاق خواب است که در یک خانه وجود دارد. دکوراسیون پذیرایی هم مانند خیلی از اجزای یک خانه با توجه به خواسته‌ و سلیقه ما، متراژ خانه، میزان نوری به خانه وارد می‌شود و … تعیین می‌گردد. مثلا در یک خانه‌ی بزرگ بیشتر دکوراسیون پذیرایی تجملی و اشرافی به کار می‌رود تا یک چیدمان جمع و جور مدرن که مختص خانه‌های آپارتمانی کوچک است. در این مقاله با پنجدری همراه شوید تا به بررسی انواع دکوراسیون داخلی  پذیرایی و ویژگی هر کدام بپردازیم.

دسته‌بندی انواع دکوراسیون پذیرایی

دکوراسیون پذیرایی و هال بر حسب موارد مختلفی دسته‌بندی می‌شود که همه‌ی این دسته‌بندی‌ها در بستر کوچک یا بزرگ قسمت پذیرایی اجرا می‌شود. از جمله آن‌ها عبارتند از : دکوراسیون پذیرایی براساس اشکال هندسی (دایره‌ای، مستطیل، مربع، ال شکل و…) و دسته‌بندی طبق سبک خاص هر کشور یا منطقه (ایرانی، مراکشی، آسیایی و…)

دکوراسیون پذیرایی کوچک

اگر محیط پذیرایی شما کوچک است (کمتر از 40 متر)، باید از سرویس مبلمان ظریف و جمع و جوری استفاده کنید و تا حد امکان بهترین بهره‌ برداری از فضا را داشته باشید. در صورتی که تلویزیون را در پذیرایی قرار می‌ دهید، به جای انتخاب میز، از نصب تلویزیون روی دیوار استفاده کرده و به این شکل در فضا صرفه‌‌جویی موثری به عمل آورید. به علاوه در این شرایط از اضافه کردن سرویس ناهارخوری صرف نظر کنید.

بهتر است در پذیرایی کوچک از دکور یا ویترین‌ های عریض پرهیز و به تزئین فضا با آباژور یا دکورهای دیواری اکتفاء کنید. در صورتی که همچنان علاقه‌ مند به استفاده از دکور و کمد ویترین ‌دار هستید، به سراغ انواع دیواری آن ‌ها بروید و کمترین فضا را از سطح زمین اشغال کنید. در این‌جا باید به نکته‌ای مهم اشاره کرد و آن استفاده از آینه و نور مناسب برای بزرگ جلوه دادن فضای کوچک ماست.

دکوراسیون پذیرایی بزرگ (برای فضایی بیش از 40 متر) اما قابلیت این را به ما می‌دهد که از اشیا بزرگ و حجیم و مبلمانی استفاده کنیم که به نوعی نشان‌دهنده‌ی شکوه و عظمت کاخ‌های سلطنتی و امنازل اشرافی در دوران گذشته است. در چنین فضایی می‌توان از نور و آینه برای هرچه بیشتر کردن زیبایی و تجملاتی بودن این قسمت از منزل استفاده کرد.

دکوراسیون پذیرایی مستطیل شکل

شاید بتوان آسان‌ترین و دلخواه‌ترین مدل دکوراسیون پذیرایی را نوع مستطیل شکل آن دانست. چرا که دست شما به عنوان صاحب‌خانه و کسی که قصد پیاده کردن این دکور را داربد برای هر کاری مطابق سلیقه و علاقه خودتان باز است. فقط باید چند نکته مهم را در نظر بگیرید

1- قبل از هر چیز برای خودتان مشخص کنید که چه انتظاری از پذیرایی خود دارید؟! آیا فقط به عنوان جایی برای دورهمی و گپ و گفت خانوادگی و دوستانه از آن استفاده می‌کنید یا بودن فضایی برای مطالعه هم مورد نظر شماست؟! آیا در آن جایی برای صرف وعده‌های غذایی ناهار یا شام هم می‌خواهید؟! لیستی از خواسته‌های خود تهیه کنید تا کارتان به اصطلاح رو غلطک بیافتد.

2-  اگر پذیرایی شما به شکل یه مستطیل طویل و باریک است، باید از میزهای  دو تکه استفاده کنید تا علاوه راحتی افراد در هنگام نشستن، امکان رفت و آمد هم آسان باشد.

3- استفاده از فرش به خصوص اگر دکوراسیون پذیرایی شما فضایی سنتی و ایرانی دارد، یک اصل مهم و تعیین‌کننده است.

دکوراسیون پذیرایی مربع شکل

شکل مربع یادآور نماد تعادل و قرینه بودن در عالم هندسه است. در همین جا مشخص می‌شود که برای این نوع از دکوراسیون باید به مسائلی مثل تعادل و قرینه بودن در چیدمان وسایل توجه زیادی کرد. چینش مبل‌ها بیشتر از باقی وسایل اهمیت دارد. شکل مربعی  مناسب‌ترین گزینه برای دکوراسیون پذیرایی کوچک در آپارتمان شهری امروزی است.

دکوراسیون پذیرایی ال شکل

این نوع از دکوراسیون پذیرایی، رایج‌ترین نوع در میان دیگر مدل‌هاست که از یک مستطیل کوچک و یک مستطیل بزرگ تشکیل شده است. قسمت کوچک‌تر برای صرف وعده‌ی غذایی و به همین علت به آشپزخانه نزدیک‌تر است. البته در صورتی که ما خانه‌ای با مهمانان و جمعیت زیاد داشته باشیم می‌شود این قاعده را زیر پا گذاشت.

دکوراسیون پذیرایی دایره‌ای شکل

خاص‌ترین و کمیاب‌ترین نوع در میان انواع دکوراسیون پذیرایی طرح دایره‌ای شکل آن است. از آن‌جایی لازمه‌ی چنین طرحی داشتن مبلمان نیم دایره‌ای است و همچنین به علت مستطیل یا مربع بودن معماری خانه‌های ایرانی کمتر شاهد اجرای این دکوراسیون در خانه‌ها و سایر ساختمان‌ها هستیم. دقیقا به همین علت است که در این مدل امکان به وجود آمدن فضاهای خالی و پرت در اطراف مبلمان وجود دارد که البته با استفاده لوازمی مثل مجسمه‌های ایستاده یا آباژور قابل جبران است.

علاوه بر اشکال هندسی، دکوراسیون پذیرایی براساس سبک و فرهنگ هر کشور یا منطقه جغرافیایی نیز دسته‌بندی می‌شود. مثل دکوراسیون پذیرایی ایرانی، مدیترانه‌ای، آسیایی و… .

سبک ایرانی با تقارن لوازم و همچنین رنگ‌های خنثی برای دیوارها مثل رنگ کرم، نقره‌ای، سفید و…، مبلمان سبک فرانسوی، استفاده از لوستر برای روشنایی بیشتر و به کارگیری گل‌ها و گیاهان شناخته می‌شود.

سبک مدیترانه‌ای از یک پالت رنگی گرم با نقاط مرکزی طبیعی تشکیل شده است. در این اتاق پذیرایی، مبلمان کرم رنگ و یک فرش اجازه می‌دهد تا رنگ‌های چوبی ظاهر شوند. این رنگ همچنین منعکس‌کننده نور خورشید است که از پنجره‌های قوسی بلند عبور می‌کند و فضای بیشتری را روشن می‌کند.

خطوط تمیز و رنگ و جزئیات تزئین شده، سبک طراحی آسیایی را تشکیل می‌دهند. کاغذ دیواری پذیرایی با طرح گل همراه با وسایل ساده و رنگ فراوان در این تصویر دیده می‌شوند، که باعث ایجاد یک استعداد آسیایی در فضا می‌شود.

علاوه بر این‌ها می‌شود بر حسب زمان (سنتی، معاصر و مدرن)و براساس سبک‌های هنری (مینیمال، آرت دکو) هم دست به طراحی دکوراسیون پذیرایی زد.

نکات اصلی در دکوراسیون پذیرایی

با استفاده از چند نکته ساده می توانید یک چیدمان اصولی و زیبا برای دکوراسیون پذیرایی خود داشته باشید.داشتن گرانترین و لوکس ترین مبلمان و وسایل دکوری بدون توجه به نکات مهم طراحی، فضای شما را آشفته و درهم و برهم نشان می‌دهد که علاوه بر نداشتن نظم و هماهنگی و زیبایی بصری، روح و روان شما را هم آشفته می‌کند. چرا که هر کدام از وسایل اطراف شما پیام می‌قرستد که در صورت آشفتگی، پیام‌های منفی تولید می‌کند و روح و روان شما را به هم می‌ریزند.

1- ایجاد نقطه کانونی در طراحی دکوراسیون پذیرایی

اولین نکته‌ای که در طراحی دکوراسیون پذیرایی باید به آن توجه کرد، ایجاد نقطه کانونی در سالن پذیرایی است. یکی از ویژگی‌های سالن پذیرایی را به عنوان نقطه کانونی انتخاب کرده و بقیه اجزای دکوراسیون را بر مبنای آن چیدمان کنید. نقطه کانونی می‌تواند پرده سالن پذیرایی، فرش، شومینه، مبل ،لوستر یا یک سمت از دیوار سالن پذیرایی با طراحی خاص باشد

2- رنگ دیوار پذیرایی

رنگ کردن دیوار به خانه روج و طراوت می‌بخشد. البته لازم نیست برای بزرگ تر نشان دادن سالن پذیرایی از رنگ سفید استفاده کنید. رنگ‌های همه‌پسند انتخاب کنید. رنگ‌های روشنی مثل یاسی، صورتی روشن، سبز روشن و حتی پتینه‌های با تم رنگی روشن نیز می‌تواند فضای شما را بزرگ‌تر نشان دهد و همچنین فضای شاد و سر زنده‌ای هم برای پذیرایی از مهمانان ایجاد کند.

3- انتخاب فرش مناسب برای دکوراسیون سالن پذیرایی

در مورد فرش چند نکته را رعایت کنید

    اگر فرش شما نکته کانونی دکوراسیون پذیرایی نیست سعی کنید فرش را از رنگ‌های خنثی و روشن انتخاب کنید.

 انتخاب فرش های شلوغ و پر نقش نگار برخلاف تصور همه، انتخاب مناسبی نیست و جلوه خوبی در دکوراسیون ندارد. مگر اینکه فرش شما نقطه کانونی دکوراسیون پذیرایی باشد.

    فرش را کوچکتر از اندازه سالن پذیرایی خود انتخاب کنید. لبه های فرش باید 13 تا 45 سانتی متر از دیوار فاصله داشته باشد.

    مبل‌ها را به گونه ای روی فرش قرار دهید که پایه های جلویی مبل و مبلها تا نیمه روی فرش قرار بگیرد

4- نورپردازی مناسب در طراحی دکوراسیون پذیرایی

نورپردازی فضا، در زیباتر کردن هر چه بیشتر دکوراسیون شما تاثیرگذار است. سعی کنید برای نورپردازی سالن پذیرایی از ترکیب رنگ نور سفید و زرد استفاده کنید. لامپ‌های کم مصرف صورتی و نارنجی روح‌بخش و رنگ آبی آرامش بخش سالن شماست. می‌توانید پشت سقف کاذب‌ها یا بالای میز کانتر آشپزخانه از این لامپ‌ها استفاده کنید. نورپردازی با آباژورها برای مهمانی شب جلوه سالن شما را چندین برابر می‌کند. اگر خانه شما شمالی است و در روز هم با مشکل کمبود نور مواجه هستید از نور مستقیم لوسترها در مهمانی روز استفاده کنید.

5- مبلمان پذیرایی

در دکوراسیون پذیرایی مهم‌ترین جز آن مبلمان پذیرایی محسوب می‌شود. مبلمان شما نیاز به مراقبت و نگهداری دارد. برای نگهداری و برق انداختن چوب مبلمان و میز ناهار خوری کافی است از مقداری واکس چوب استفاده کنید و اگر در دسترس ندارید از مقداری روغن مایع و پارافین مایع استفاده نمایید و با پنبه روی آنها بزنید و حداقل ماهی یکبار مبلمان خود را با بخارشوی یا شامپو فرش تمیز کنید.

در مورد مبلمان به این نکات توجه داشته باشید:

    چیدمان مبلمان در دکوراسیون پذیرایی را به گونه‌ای انجام دهید که در رفت و آمدها دچار مشکل نشوید.

    بزرگ و پر زرق و برق بودن مبلمان تاثیری در زیبایی دکوراسیون شما ندارد و فقط باعت بی‌نظمی می‌شود. مبلمان باید پینش مناسبی داشته باشد تا شما را به آن‌چه می‌خواهید برساند.

    اگر مبلمان شما قرار است نقطه کانونی باشد بهتر است یک مبل دو نفره متفاوت ولی متناسب با مبلمان را انتخاب و مبلمان خود را در اطراف آن چیدمان کنید.

6- در طراحی دکوراسیون پذیرایی دیوارها را فراموش نکنید

دیوارهای خالی و بدون هیچ طراحی یا تابلو و لوازم دکوری باعث ایجاد فضایی می‌شود که از زیبایی خالی است. طراحی دیوار می‌تواند شامل رنگ کردن، استفاده ار کاغذ دیواری مناسب، استفاده از لوازم دکوری و شلف‌های دیواری، تابلوهای هنری، آینه و حتی استیکرهای برچسبی می‌باشد.

 در انتخاب هر اثر هنری مثل آینه، نقاشی یا تابلو، برای دیوار پشت مبلمان باید تناسب وجود داشته باشد. هم از نظر سبک کار و تناسب آن با سبک دکوراسیون و هم از نظر اندازه. برای مثال در مورد انتخاب تابلو برای پذیرایی توجه داشته باشید تابلو با عرض کم انتخاب نکنید. سعی کنید اندازه تابلوی شما دو سوم اندازه مبلمان‌تان باشد.

7- افزودن گل و گیاه به دکوراسیون سالن پذیرایی

یکی از ایده‌هایی که برای هرچه بهتر شدن دکوراسیون پذیرایی  به شما کمک می‌کند استفاده از گل و گیاه است. گل و گیاه فضای پذیرایی شما را شاداب و با نشاط می‌کند. از گلدان‌های گل طبیعی در گوشه کنار دکوراسیون خود استفاده کنید و میزهای خود را با گل بیارایید. اگر در شرایطی هستید که امکان نگهداری از گل و گیاه طبیعی را ندارید، به سراغ گل‌های مصنوعی بروید. البته این گل‌ها نیز هر از گاهی نیاز به گردگیری دارند..

8- استفاده از آینه و کنسول در فضای پذیرایی

استفاده از آینه و کنسول برای پذیرایی‌های بزرگ یک پیشنهاد ویژه است. اگر پذیرایی بزرگی دارید و نمی‌دانید با فضای خالی خود چیکار کنید، می ‌وانید یک آینه و کنسول را به دکوراسیون پذیرایی خود اضافه کنید. برای دکوراسیون و مبلمان کلاسیک استفاده از آینه و کنسول‌های کلاسیک و برای دکوراسیون مدرن انتخاب سبک‌های مدرن مناسب‌تر است.

سخن آخر

طراحی دکوراسیون پذیرایی به عنوان بخش مهمی از خانه نقش مهم در زیبایی خانه و نمایش سلیقه شما به سایر افراد دارد. همچنین در راحتی و کاربرد مناسب آن نیز باید دقت شود. هماهنگی طراحی و چیدمان پذیرایی با سایر فضاهای خانه و انتخاب مناسب لوازم مورد نیاز اعضای خانواده در شادی آن‌ها تاثیرگذار خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *